Warrior boys, girls at La Crescent track invite

By Charlie Warner
Argus Editor

The Caledonia/Spring Grove boys and girls track teams competed in the 10-team La Crescent Lancers Booster Club Invitational last Friday. There were no team scores kept for this event.

The following are the top eight place finishers for both the boys and the girls.

• Girls 100 meters- Maria Fruechte- first place (13.67) Josie Wagner- eighth place (14.56).

• Boys 100 meters- Ryan Pitts- second place (11.55).

• Girls 200 meters- Fruechte- second place (28.05) and Remington Sonsalla- seventh place (29.58).

• Girls 400 meters- Fruechte- fifth place (1:06.12) and Richelle Mehus- eighth place (1:06.92).

• Boys 400 meters- Aric Elmore- fourth place (54.22) and Sean Kearney- seventh place (58.45).

• Girls 800 meters- Michaela Neuzil- third place (2:28.8).

• Girls 1600 meters- Randi Mehus- seventh place (6:08.52).

• Girls 3200 meters- Liz Johnson- fourth place (12:57.41).

• Girls 100 meter hurdles- Hannah Russert- fourth place (17.88).

• Boys 110 meter hurdles- Ben Pieper- eighth place (21.43).

• Girls 300 meter hurdles- Russert- fourth place (52.40).

• Girls 4 by 100 meter relay- (Samantha Colleran, Sonsalla, Alyssa Albert and Trece Frank)- fifth place (55.65).

• Boys 4 by 100 meter relay (Shane Sheehan, Alex Goetzinger, Mitchell Anderson and Tanner Steele)- fourth place (46.18).

• Girls 4 by 200 meter relay (Colleran, Sonsalla, Albert and Frank)- seventh place (2:00.01).

• Boys 4 by 200 meter relay (Sheehan, Goetzinger, Anderson, and Steele)- second place (1:37.12).

• Girls 4 by 800 meter relay (Lauren Arneson, Johnson, Brenna Werner and Neuzil)- third place (10:48.60).

• Boys long jump- West Spier- eighth place (19-02).

• Girls triple jump- Russert- second place (31-08.50).

• Girls high jump- Wagner and Alexis Klug- fourth place tie (4-05.00).

• Boys high jump- Spier- first place (6-01) and Goetzinger- fifth place (5-03).

You can contact Charlie Warner at charlie.warner@ecm-inc.com

up arrow