November 6 General Election Races

An editor’s note: The Nov. 6 General Election ballot is chuck full of important choices for Houston County residents. Below is a list of the races and the corresponding candidates.

 

Brownsville

Mayor  Tim Serres

Council member
Vote for two
Joseph Serres, Rick Voshart

 

Caledonia

Mayor  no candidate

Council member

Vote for two
Tom Murphy, no candidate

 

Eitzen

Mayor  Jeff Adamson

Council member

Vote for two
Chad Meiners, Mitchell Luttchens

 

Hokah

Mayor  James Scholze

Council member

Vote for two
Reid Harris, Matt Vetsch, Judy Lonkoski

Houston

Mayor  Connie Edwards

Council member

Vote for two
Tony Schultz, Matthew Schutte

 

La Crescent

Mayor

Vote for one

Steve Bissen, Mike Poellinger

Council member

Vote for two
Scott Yeiter, Dale W. Williams, John Graf, Brian Krenz

 

Spring Grove

Mayor

Vote for one

Saundra G. Solum, A. Bruce Poole, Heather M. Gray

Council member

Vote for two
Roger Taylor, Nancy Nelson, Steve Kemp, David L. Peterson, Rachel Olerud, Rachel Storlie

 

School District of Houston

Board member

Vote for three

Mimi Carlson, Steve Scheu, Kevin Kelleher, Michaeleen Bonner

 

School District of Spring Grove

Board member

Vote for three

Stephanie Morken Jaster, Aaron Solum, Kristy Folz, Christian Myrah

Special election for vacant board seat

Vote for one

Eric Bjerke

 

School District of Caledonia

Board member

Vote for three

Jared C. Barnes, Jean Meyer, Spencer Yohe

Special election question

Vote yes or no

Shall the board of Independent School District No. 299 (Caledonia Area Public Schools) be authorized to issue its general obligation school building bonds in an amount not to exceed $495,000 to provide funds for a phased program of acquisition and betterment of school sites, facilities and equipment, with said bonds to be repaid from funds on hand and available in the debt retirement fund of the school district?

 

School District of
La Crescent-Hokah

Board member

Vote for four

Samuel D. Jandt, Wade Welper, Ruth Nissen, Chuck Dockendorff, Eric Morken, Bryan F. Tornow, Erik Braun

 

FEDERAL

 

President and Vice President

Vote for one team

Mitt Romney and Paul Ryan

Barack Obama and Joe Biden

Gary Johnson and Jim Gray

James Harris and Maura Deluca

Virgil Goode and Jim Clymer

Dean Morstad and Josh Franke-Hyland

Jill Stein and Cheri Honkala

Jill Carlson and George McMahon

Peta Lindsay and Yari Osorio

Ross C. “Rocky” Anderson and Luis J. Rodriguez

 

U.S. Senator

Vote for one

Stephen Williams, Kurt Bills, Amy Klobuchar, Tim Davis, Michael Cavlan

 

U.S. Representative District 1

Vote for one

Allen Quist, Tim Walz

 

STATE 

 

State Senator District 28

Vote for one

Jeremy Miller, Jack Krage

 

State Representative District 28B

Vote for one

Gregory Davids, Ken Tschumper

 

Constitutional
Amendments

Amendment 1

Vote yes or no

Shall the Minnesota Constitution be amended to provide that only a union of one man and one woman shall be valid or recognized as a marriage in Minnesota?

Amendment 2

Vote yes or no

Shall the Minnesota Constitution be amended to require all voters to present valid photo identification to vote and to require the state to provide free identification to eligible voters, effective July 1, 2013.

 

County Offices

Commissioner District 1
Vote for one

Jack Miller, Judy Storlie

Commissioner District 3
Vote for one
Steve Schuldt

Commissioner District 5
Vote for one
Lane Zaffke, Dana Kjome

 

Soil and Water Conservation District Supervisor District 3
Vote for one
Roger Stenhoff

Soil and Water Conservation District Supervisor District 4
Vote for one
Loren L. Lapham

Soil and Water Conservation District Supervisor District 5
Vote for one
Michael Sieve, Matt Feldmeier

 

Judicial Offices

Supreme Court Chief Justice
Vote for one

Lorie Skjerven Gildea, Dan Griffith

Associate Justice 1
Vote for one
Dean Barkley, Barry Anderson

Associate Justice 4
Vote for one
Tim Tingelstad, David R. Stras

 

Court of Appeals Judge 6
Vote for one
Renee L. Worke

Court of Appeals Judge 7
Vote for one
Jill Flaskamp Halbrooks

 

3rd District Court

Judge 1
Vote for one
Christina K. Stevens

Judge 2
Vote for one
John T. Cajacob

Judge 4
Vote for one
Jeffrey D. Thompson

Judge 5
Vote for one
Ross L. Leuning

Judge 9
Vote for one
Robert Birnbaum

Judge 10
Vote for one
Debra Ann Jaconson

Judge 12
Vote for one
Christine A. Long

Judge 15
Vote for one
Joseph F. Chase

 

up arrow